آخرین اخبار استان ها

لایه روبی و احیاء چشمه گلی اورس پارک ملی خبر استان کرمان

اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان

لایه روبی و احیاء چشمه گلی اورس پارک ملی خبر استان کرمان

رئیس اداره حفاظت محیط زیست پارک ملی خبر از لایه روبی و احیاء چشمه گلی اورس خبر داد.
به گزارش اداره روابط عمومی و امور رسانه حفاظت محیط زیست استان کرمان، علیرضا تاج پور رئیس پارک ملی خبر عنوان کرد: در راستای محدودیت منابع آبی در سال های اخیر، لایروبی و احیاء چشمه گلی اورس پارک ملی خبر انجام شد.
وی گفت: این چشمه در مسیر حیات وحش و مناطقی که دارای ضریب حفاظتی بالایی می باشند، قرار دارد که خود باعث استفاده هرچه بیشتر حیات وحش منطقه از این چشمه می شود.
تاج پور با اشاره به اینکه لایروبی و احیاء این چشمه‌ برای استفاده جانوران وحشی از سوی نیروهای محیط‌بانی انجام شد، افزود: از مهمترین دلایل نابودی تنوع زیستی و کاهش جمعیت وحوش دسترسی نداشتن حیات وحش به منابع آبی بویژه در فصل تابستان می باشد.
لازم به توضیح است: پارک ملی خبر و پناهگاه حیات وحش روچون از نظر تقسیمات کشوری در استان کرمان، در محدوده استحفاظی شهرستان بافت و در فاصله 40 کیلومتری جنوب غربی این شهرستان قرار دارد، این منطقه طي مصوبه شماره 29 مورخ 1350 شورايعالي شكارباني نظارت بر صيد تحت عنوان منطقه حفاظت شده خبر و روچون مورد حفاظت قرار گرفته و از سال 1354 از سوي شوراي عالي حفاظت محيط زيست و به استناد قانون حفاظت و بهسازي محيط زيست (مصوبه خرداد ماه 1353 ) بعنوان پناهگاه حيات وحش خبر و روچون تغيير نام يافت و در سال 1368 دو منطقه امن به نام هاي منطقه امن كوه بزرگ خبر و منطقه دق عليجان مورد حفاظت كامل قرار گرفت كه مجموعه معادل يك پنجم سطح مراتع منطقه به حساب مي آيد. از سال 1378 به دليل دارا بودن شرايط خاص به عنوان پارك و پناهگاه حيات وحش مورد حفاظت و مديريت قرار گرفته است.
بيشتر
شعار سال ۱۴۰۱ "سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین"