آخرین اخبار استان ها

گزارشی از وضعیت پرندگان مهاجر در استان اردبیل

گزارشی از وضعیت پرندگان مهاجر در استان اردبیل

روز جهانی پرندگان مهاجر که در سال 2006 توسط دبیرخانه توافقنامه پرندگان آبزی آفریقایی- اوراسیایی (AEWA) با همکاری کنوانسیون گونه های مهاجر وحشی (CMS) شکل گرفت، رویدادی است که سالانه در سراسر جهان با هدف ارتقاء آگاهی در خصوص اهمیت حفاظت از پرندگان مهاجر و زیستگاه های آن‌ها، تهدیداتی که این پرندگان با آن مواجهند، ارزش اکولوژیک پرندگان مهاجر و نیاز به همکار های بین المللی برای حفاظت از این گونه ها برگزار می شود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست اردبیل، سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل اظهار داشت: استان اردبیل و بخصوص شهرهای شمالی استان از جمله شهرستان های پارس آباد و اصلاندوز در مسیر مهاجرت پرندگان قرار گرفته و تعداد زیادی از گونه ‌های مختلف پرنده در تالاب ‌ها، آب‌بند‌ها، شالیزارها، حاشیه رودخانه ‌ها و مزارع این شهرستان برای استراحت و زمستان‌ گذرانی فرود می‌آیند. 

حسن قاسم پور گفت: غاز خاکستری، غاز پیشانی سفید کوچک و بزرگ، زنگوله بال، خوتکا، پلیکان خاکستری، قوی فریاد کش، اردک تاجدار، اردک سر سبز، اردک ارده ای، اردک سر حنایی، کفچه نوک، کشیم کوچک، چنگر، باکلان کوچک و باکلان بزرگ از جمله پرندگان مهاجر به منطقه هستند.

 وی افزود: در همین راستا پایش و سرشماری پرندگان مهاجر هرساله مطابق برنامه جهانی در ژانویه (دی ماه) در تالاب های استان به منظور برآورد جمعیت و تنوع گونه‌ها، مقایسه جمعیت و تنوع پرندگان موجود در هر یک از مناطق تالابی، توصیف تغییرات حاصله در اندازه جمعیت و پراکنش جمعیت‌های پرندگان مهاجر آبی و در راستای مدیریت بهینه و حفاظت و حراست از پرندگان مهاجر و همچنین ارزیابی اهمیت هر یک از سایت‌ها سرشماری پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی صورت می گیرد.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با اشاره به شعار امسال روز جهانی پرندگان مهاجر با عنوان "بخاطر پرنده ها شب ها نور چراغ ها را کم کنید" بیان داشت: براساس سرشماری انجام شده در سال گذشته حضور بیش از 35 هزار پرنده مهاجر در تالاب های استان به ثبت رسیده که این پرندگان برای زمستان‌گذرانی به تالاب های استان مهاجرت کرده‌اند که در قالب بیش از 95 گونه مختلف قابل شناسایی هستند.

قاسم پور با اشاره به اینکه اردبیل18سایت سرشماری پرندگان دارد، اظهار داشت: بیشترین جمعیت پرندگان شمارش‌شده به سایت های میل مغان ، تپراق کندی و شورابیل اختصاص دارد.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل از عموم شهروندان و دوستداران حیات وحش خواست موارد شکار و صید غیرمجاز و سایر تخلفات زیست محیطی را از طریق شماره ارتباطات مردمی 1540 گزارش دهند. 
 
بيشتر
شعار سال ۱۴۰۱ "سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین"