آخرین اخبار استان ها

شروع پدیده گرد و غبار در ایلام از سال ۱۳۸۴بوده است

شروع پدیده گرد و غبار در ایلام از سال ۱۳۸۴بوده است

مدیرکل حفاظت محیط زیست گفت: در سال ۱۳۸۴ با نصب اولین ایستگاه سنجش ذرات، شروع پدیده گرد و غبار با منشاء عراق، سوریه، اردن و عربستان در استان ایلام به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان ایلام،"غلامرضا ابدالی" در برنامه زنده رادیویی "ایلام و توسعه" صدای مرکز ایلام اظهار داشت: ورود توده های گرد و غبار در سنوات گذشته موجب آسیب به بهداشت و سلامت مردم و محیط زیست استان شده است.
وی افزود: کانون های اصلی گرد و غبار که وارد استان ایلام می شوند عمدتاً از استان های غربی کشور عراق و جنوب شرق سوریه است.
ابدالی ادامه داد: مدیریت ناکار آمد منابع آب، رها سازی اراضی کشاورزی دیم و عدم مدیریت صحیح چرا و رعایت نکردن حقابه های محیط زیستی در کشورهای همسایه، دلیل اصلی خیزش گرد و خاک و ورود آن به کشور است.
وی بیان کرد: در سال های گذشته، کشورهای ایران، عراق و عربستان نسبت به مهار کانون های گرد و غبار بصورت مشترک، اقداماتی انجام می دادند که با شروع جنگ و بحران های به وجود آمده در کشورهای همسایه، کانون های تولید گرد و غبار چند برابر شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام اظهار کرد: کانون های داخلی تولید گرد و غبار در استان بر اساس آخرین مطالعات و برآوردها حدود ۱۴۰هزار هکتار است که ادارات متولی مهار کانون های گرد و غبار در تلاشند که نسبت به مهار آنها اقدامات مؤثری انجام دهند که تاکنون اقدامات زیادی صورت گرفته است.
وی در ادامه، مهمترین راه های مقابله با این پدیده را مهار کانون های گرد و غبار، افزایش پوشش  گیاهی، رعایت حقابه محیط زیستی، استفاده از مالچ های طبیعی و پخش سیل آب عنوان کرد.
ابدالی یادآور شد: در سال ۱۳۸۴ با نصب اولین ایستگاه سنجش ذرات، شروع پدیده گرد و غبار با منشاء عراق، سوریه، اردن و عربستان در استان ایلام به ثبت رسید.

بيشتر
شعار سال ۱۴۰۱ "سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین"