آخرین اخبار استان ها

میزبانی تالاب میقان از 53 گونه پرنده مهاجر در زمستان سال گذشته

میزبانی تالاب میقان از 53 گونه پرنده مهاجر در زمستان سال گذشته

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ، در روز جهانی پرندگان مهاجر از حضورسالانه ۲۰ هزار قطعه پرنده مهاجر در ۴۶ گونه زیستی در تالاب میقان خبر داد .
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی  " زهره موسوی " افزود: از سال 2006 هر ساله دومین شنبه ماه می که امسال مصادف است با 24 اردیبهشت، به نام روز جهانی پرندگان مهاجر شناخته می‌شود وهدف از برگزاری روز جهانی پرندگان مهاجر به منظور آگاه کردن مردم به درک اهمیت حضور پرندگان در محیط‌های طبیعی و ترغیب جوامع محلی به مشارکت فعال در شناخت و حفاظت از پرندگان مهاجر می‌باشد.

وی با اشاره به اینکه روز جهانی پرندگان مهاجر رویدادی بین‌المللی است که در آن بر اهمیت وجود پرندگان مهاجر برای حفظ تعادل زمین، اکوسیستم و انسان تأکید شده است افزود: کوچ یا مهاجرت پرندگان به سفرهای منظم فصلی گفته میشود که بسیاری از گونه‌های پرندگان در پاسخ به تغییرات آب و هوا، دسترسی به مواد غذایی، و یا زیستگاه انجام می‌دهند.

موسوی خاطر نشان کرد: در هر سال شعارروز جهانی پرندگان مهاجر بر روی هدف و عنوان به خصوصی متمرکز می‌شود و امسال روز جهانی پرندگان مهاجر با شعار "به خاطر پرنده‌ها شب‌ها نور چراغ‌ها را کم کنید"  مشخص شده است .

وی بیان کرد: در حقیقت میزان نورهای مصنوعی در جهان هر ساله بیشتر شده به طوریکه هر ساله میزان افزایش سالانه حداقل ۲درصد برآورد شده است، نورهای مصنوعی بر بسیاری از پرندگان اثر منفی دارند و از آنجا که سبب اختلال در جهت یابی درست پرندگان مهاجر به هنگام پرواز شبانه می شوند تهدیدی مهم برای آن ها محسوب می شوند، برای همین موضوع است که در سال جاری کمپین روز جهانی پرندگان مهاجر قصد دارد تا با شعاری کوتاه توجه جامعه را به این نکته معطوف کند تا با کاهش استفاده غیر ضروری از نورهای مصنوعی در طول شب از نتایج منفی آن بر پرندگان کاسته شود.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ا فزود: تالاب میقان در فاصله 8 کیلومتری شمال اراک یکی از ۱۰۵ منطقه مهاجرت پرندگان مهاجر در دنیا است و سالانه تا ۲۰ هزار قطعه پرنده مهاجر در 53 گونه زیستی به تالاب میقان مهاجرت می‌کنند و درنا، فلامینگو، اردک سرسبز، خوتکا، تنجه و غازهای وحشی از اصلی‌ترین پرندگان مهاجر تالاب هستند.

موسوی با تاکید بر اینکه  تالاب میقان اراک به عنوان استراحتگاه میان راهی پرندگان در پدیده کوچ از اهمیت بالایی برخوردار است تصریح کرد:  در صورت عدم تامین حقابه زیست محیطی تالاب میقان از محل رودخانه های منطقه یا پساب خروجی تصفیه خانه اراک و احتمال خشک شدن قسمت وسیعی از عرصه تالاب میقان در سالهای آینده علاوه بر تحت الشعاع قرار گرفتن مطلوبیت زیستگاه پرندگان مهاجر چالشهای زیست محیطی زیادی ازجمله پراکنش گرد و غبار را به دنبال خواهد داشت .
بيشتر
شعار سال ۱۴۰۱ "سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین"