آخرین اخبار استان ها

آموزش همگانی و مسئولیت اجتماعی دو رویکرد اصلی محیط زیست است

آموزش همگانی و مسئولیت اجتماعی دو رویکرد اصلی محیط زیست است

اردبیل- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: آموزش همگانی در قبال مسائل محیط زیستی و افزایش مسئولیت اجتماعی زیست محیطی، ۲ رویکرد اصلی محیط زیست استان است.
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان اردبیل به نقل از خبرنگار مهر، حسن قاسم‌پور عصر سه‌شنبه در جلسه هماهنگی برنامه‌های اجتماعی و فرهنگی در حوزه‌های محیط زیست و منابع طبیعی اظهار کرد: افزایش مسئولیت اجتماعی در برابر مسائل محیط زیستی به عنوان یک دستگاه حاکمیتی و نظارتی انجام شده و طبق قانون وظایف و تکالیفی بر عهده دستگاه‌های دولتی، بخش خصوصی و حوزه‌های تخصصی محیط زیست گذاشته شده است.
وی با اشاره به اینکه حفظ محیط زیست طبیعی و انسانی جز مسئولیت اجتماعی حوزه محیط زیست است، تصریح کرد: طبق آموزه‌های دینی و اصل ۵۰ قانون اساسی، محیط زیست متعلق به نسل آینده است و تخریب، تصرف و آلودگی آن ممنوع محسوب می‌شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: علاوه بر تکلیف قانونی، وظیفه اقشار مردم ایجاب می‌کند تا در مقابل مخاطرات زیست محیطی بی‌تفاوت نبوده و برای حفظ این امر حیاتی گام‌های اساسی برداشته شود.
قاسم‌پور افزود: اداره کل حفاظت محیط زیست به عنوان یک دستگاه نظارتی این وظیفه را بر عهده گرفته و در کنار آن، سمن‌های زیست محیطی باید برای عمل به رسالت اصلی خود در حوزه آموزش، تنویر افکار عمومی و ارتقا فرهنگ در حوزه محیط زیست گام‌های اساسی بردارند و وارد عمل شوند.
وی اهمیت حفظ محیط زیست را در این برهه یادآور شد و خاطرنشان کرد: معضلات زیست محیطی در استان ما شاید دیرتر از استان‌های بزرگ مشاهده می‌شوند ولی در حال حاضر مخاطراتی از قبیل بروز پدیده ریزگرد و گرد و غبار در استان ما نیز از اسفندماه شروع و تشدید شده و هواشناسی نیز نسبت به این پدیده که منشأ خارجی دارد، هشدار می‌دهد.
قاسم‌پور تخریب گونه‌های گیاهی و زیستگاه‌ها را عامل اصلی ریزگرد اعلام کرد و ادامه داد: این ریزگردها از اسفند ماه همزمان با نقاط مختلف کشور تشدید و از جنوب استان وارد استان اردبیل می شود و افراد مختلف را درگیر کرده و مسئله نگران‌کننده زیست محیطی محسوب می باشد.
وی حفاظت از دریاچه نئور به عنوان یک تالاب و زیستگاه طبیعی را مهم ارزیابی کرد و گفت: آسیب‌ها و آلودگی‌ها، تخریب و تصرفی که در دریاچه حفاظت شده نئور ایجاد شد، سبب معضل زیست محیطی در این منطقه مهم شده که در حال پایش و حفاظت از این منطقه بکر هستیم.
قاسم‌پور مخاطرات و آسیب‌های زیست محیطی  را برای جامعه زیست محیطی، سمن‌ها و فعالان این عرصه نگران‌کننده خواند و اضافه کرد: در صورت آلودگی آب، خاک و هوا به عنوان اجزای اصلی محیط زیست، بحث بهداشت، سلامت و امنیت مردم نیز به مخاطره می‌افتد که باید قبل از بروز هرگونه بحران در این حوزه وارد کار شویم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: محیط زیست بستری برای فعالیت بشر و تأمین‌کننده نیازهای مردم جامعه است که هرگونه آسیب به آن، آسیب به جامعه انسانی و زیستگاه‌های بومی و طبیعی را به همراه خواهد داشت.
وی به وظایف سایر دستگاه‌ها در همراهی با محیط زیست اشاره کرد و گفت: در حوزه محیط زیست شهری تکالیفی بر عهده برخی دستگاه‌ها خصوصا شهرداری‌ها گذاشته شده که انتظار می‌رود با عمل به این وظایف، بخشی از نیازها و عقب‌ماندگی‌های زیست محیطی در اردبیل جبران شود.
قاسم‌پور تصریح کرد: به دنبال دفع نامناسب پسماندها به ویژه در اطراف شهر، شاهد انتشار پسماند به ویژه نایلون در اطراف مناطق شهری و اراضی زراعی هستیم که اصلاً شایسته شهرهای توریستی و گردشگرپذیر استان اردبیل نیست که از دستگاه‌های متولی درخواست می‌کنیم تا نسبت به پاکسازی اطراف شهر و ورودی ها اقدام کنند.
وی پاکسازی گردشگاه‌های شهری و روستایی و… را از وظایف و تکالیف شهرداران و دهیاران دانست و افزود: امیدواریم مدیریت پساب و فاضلاب شهری و روستایی که جزو تکالیف شرکت آبفای استان است که قصور در این حوزه آسیب‌های زیست محیطی جبران‌ناپذیری به منطقه وارد می‌کند.
قاسم‌پور با ابراز تأسف از عدم استقبال دستگاه‌های متولی از برنامه‌ها و فراخوان‌های زیست محیطی در اردبیل خاطرنشان کرد: گرچه ما برنامه‌های متعددی اعم از پاکسازی حریم جاده‌ها، شهرها و روستاها برگزار کردیم اما دستگاه‌های متولی که خود مسئول حفاظت محیط زیست هستند از این برنامه‌ها استقبال نکردند.
وی در ادامه سخنان خود اضافه کرد: اقشار مختلف جامعه از طریق همکاری با دستگاه‌هایی مثل آموزش و پرورش، هلال احمر، شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، شوراهای اسلامی شهر و روستا و… می‌توانند با همکاری گسترده با محیط زیست در پاکسازی و حفاظت از این منابع پاک زمین را برای استفاده نسل آینده آماده کنند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با گرامیداشت یاد و خاطره ۱۴۰ شهید محیط زیست کشور بیان کرد: حفاظت از تنوع زیستی، جلوگیری از شکار و صید، مقابله با تخریب و تصرف و جلوگیری از آلودگی محیط زیست توسط محیط‌بانان و همکاران محیط زییت انجام می‌شود اما ما معتقدیم این اقدام تنها وظیفه محیط زیست نیست و همه دستگاه‌های متولی باید خود را در این زمینه مسئول بدانند.

 
بيشتر
شعار سال ۱۴۰۱ "سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین"