آخرین اخبار استان ها

عدم توجه به مباحث زیست محیطی باعث ایجاد کانون گرد و غبار در استان می شود

عدم توجه به مباحث زیست محیطی باعث ایجاد کانون گرد و غبار در استان می شود

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان لرستان در جلسه شورای اداری استان گفت: عدم توجه به مباحث زیست محیطی ممکن است در آینده ای نه چندان دور منجر به ایجاد کانون تولید گرد و غبار در استان لرستان شود.
 به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان، اولین جلسه شورای اداری استان لرستان در سال 1401 با حضور استاندار، دادستان دیوان محاسبات کشور، نماینده معزز ولی فقیه و مدیران دستگاههای اجرایی استان در تاریخ 21 اردیبهشت 1401 در محل سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد.
در این جلسه با عنایت به ثبت 20 روز آلاینده در  سالجاری در استان لرستان، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان لرستان  گزارشی از دلایل آلایندگی هوا، اقدامات انجام شده و راهکارهای مناسب جهت کاهش اثرات آلایندگی هوا به اعضای شورای اداری استان ارائه نمود.
علی سالاروند در این جلسه با اشاره به اهمیت هوای سالم جهت ادامه حیات جانداران گفت: همه انسانها و اغلب زیستمندان بدون آب و غذا تا ساعت ها و حتی روزها زندگی کنند اما بدون هوا شاید امکان زنده ماندن بیش از چند دقیقه هم وجود نداشته باشد.
سالاروند اظهار داشت: موضوع آلودگی هوا در کلان شهرهای کشور علاوه بر گرد و غبار به پارامترهایی مانند گازهای آلاینده و ذرات معلق بر می گردد اما در استانهایی مثل لرستان غالباٌ آلودگی هوا ناشی از پدیده گرد وغبار است.
وی با عنوان این موضوع که در حال حاضر  هیچ کانون گرد و غباری در استان لرستان وجود ندارد بیان داشت: در صورت بی توجهی به مباحث زیست محیطی، ادامه روند خشکسالی ها و عدم تحقق حقابه های زیست ممکن است در آینده شاهد ایجاد کانون گرد و غبار در استان لرستان باشیم.
وی گفت: استان لرستان از جمله استانهای متأثر از پدیده گرد و غبار است که اولین ایستگاههای سنجش آلودگی هوای آن حدود 17 سال پیش برای رصد آلودگی هوا و پدیده گرد و غبار  نصب شده است و در حال حاضر 12 ایستگاه سنجش آلودگی هوا شامل 8 ایستگاه سنجش آلودگی متعلق به اداره کل حفاظت محیط زیست استان و 4 ایستگاه متعلق به اداره کل هواشناسی و دانشگاه علوم پزشکی وضعیت آلایندگی هوا در این استان را رصد می نمایند.
مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان با اشاره به این موضوع که تمامی گرد و غبار ورودی به استان لرستان متأثر از کشورهای همسایه یا بعضاٌ و در سطح محدود استانهای همجوار است گفت: کشورهای همسایه به خاطر مباحثی مانند سدسازی، عدم تحقق حقابه های زیست محیطی، عدم مالچ پاشی (چه مالچ نفتی و چه مالچ زیستی) و حتی از بین بردن پوشش گیاهی نقش موثری در تولید گرد و غبار داشته اند که متأسفانه در سالهای گذشته این کشورها به دلیل جنگ، تنشهای سیاسی و مسائل اجتماعی موفق به برنامه ریزی و اقدام مناسب در این زمینه نشده اند. اما ساطمان حفاظت محیط زیست و وزارت امور خارجه در طی سال جاری پیگیرهای خوبی در این زمینه داشته اند و امیدواریم به نتایج خوبی منتج شود.
وی با مقایسه آمار روزهای آلاینده در امسال و سال گذشته اظهار داشت: استان لرستان در سال جاری تا تاریخ  21 اردیبهشت ماه  20 روز آلاینده را پشت سر گذاشته در حالیکه این آمار برای کل سال گذشته 29 روز بوده است.
 سالاروند با بیان این نکته که حدوداٌ 10  جلسه کارگروه اضطرار آلودگی هوا در سال جاری برای بررسی و تصمیم گیری مناسب در خصوص بحث آلودگی هوا تشکیل شده است گفت: ما حصل این تصمیمات در مواردی تعطیلی ادارات، مدارس، و انجام اقدامات و توصیه های بهداشتی و زیست محیطی به شهروندان جهت کاهش و تعدیل  اثرات منفی آلودگی هوا در استان بوده است.
وی اظهار داشت: اقداماتی مانند پیش بینی به موقع و تشکیل کارگروه اضطرار آلودگی هوا و ارائه توصیه های بهداشتی و زیست محیطی به شهروندان، تحقق حقابه های زیست محیطی، اقدامات مقابله ای با خشکسالی، حفظ پوشش گیاهی و جنگلی، اجرای قانون هوای پاک با تأکید بر موارد 22 و 27 قانون هوای پاک در خصوص افزایش سرانه فضای سبز و ایجاد احاء کمربند سبز شهری و اجرای موارد تأکید در سند مقابله با گرد وغبار استان می توانند تعدیل کننده اثرات آلودگی هوا و پدیده گرد و غبار در استان لرستان باشند.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان لرستان با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در خصوص اهمیت حفظ محیط زیست، خواستار هم افزایی همه دستگاههای اجرایی در انجام تکالیف قانونی برای مقابله با پدیده گرد و غبار شد.
 
عكس های مرتبط :
بيشتر
شعار سال ۱۴۰۱ "سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین"