آخرین اخبار استان ها

هم افزایی محیط زیست ودستگاه قضا در دو ضلع شمالی و جنوبی پارک ملی دنا

هم افزایی محیط زیست ودستگاه قضا در دو ضلع شمالی و جنوبی پارک ملی دنا

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد گفت : با هدف هم افزایی اقدامات و هم اندیشی در برخورد با متخلفین زیست محیطی در صدور آراء سبز نشست مشترک مسئولان ارشد محیط زیست با روئسای دستگاه قضا در دو ضلع شمالی و جنوبی پارک ملی دنا در محیط بانی خاریدون برگزار شد .
به گزارش اداره روابط عمومی و امور رسانه حفاظت محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد نشست صمیمانه  دادستان شهرستان های دنا و پادنای سمیرم به میزبانی مسئولین ارشد محیط زیست در پاسگاه محیط بانی خاریدون سی سخت برگزار شد .
براساس این گزارش در ابتدای این نشست- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ضمن ارائه گزارشی از وضعیت پارک ملی دنا در سه بخش محیط طبیعی ، محیط انسانی و حقوقی به تشریح برخی از پرونده های جا مانده از سنوات قبل در مراجع قضایی اشاره کرد و گفت: گاها رسیدگی به برخی از پرونده های محیط زیست زمان بر شده و شاید همین فرصتی باشد  که متخلفین سوء استفاده کرده و مجدد ارتکاب جرم  انجام دهند  .
وی با اشاره  به نقش مطلوب دستگاه قضا در برخورداری جامعه از محیط زیستی سالم و پویا  با اهرم صدور احکام بازدارنده  و سبز گفت : محیط زیست یک دستگاه نظارتی حاکمیتی است و نهایت اقدامات آن  معرفی متخلفین زیست  محیطی به مراجع قضایی است  فلذا هرچه احکام صادره قویتر و روند رسیدگی به پرونده ها کوتاه تر باشد بازدارندگی بیشتری خواهند داشت .
جاودان خرد ضمن تشکر از همکاری دستگاه قضا با محیط زیست در برخورد با متخلفین زیست محیطی گفت : امید واریم با برگزاری اینگونه نشست ها و بازدید قضات از مناطق حفاظت شده باعث شود توجه ویژه به حل مسائل و مشکلات محیط زیستی معطوف گردد. .
در ادامه این نشست سید هدایت الله افشین دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دنا و مظفری رئیس دادگاه عمومی بخش پادنا بر اختصاص شعبه ویژه بمنظور تسریع در رسیدگی به تخلفات زیست محیطی تاکید داشتند و طرفین حفاظت مطلوب از انفال الهی را وظیفه همگان دانستند .

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دنا افزایش آگاهی و مشارکت مردمی را در پیشگیری از جرایم محیط زیستی موثر دانست و افزود: ارائه آموزش به برخی گروه های هدف جهت پیشگیری از وقوع جرایمی مانند شکار و صیدغیرمجاز، ضروری به نظر می رسد.
وی با اشاره به اهمیت مقوله حفظ محیط زیست و تاکید آموزه‌های دینی بر این مهم اظهار کرد: محیط زیست مقوله‌ای است که به حیات انسان‌ها و سلامت جسم و روح آنها وابسته است و هر آنچه که این محیط را تهدید کند به منزله تهدید سلامت انسان و سایر موجودات می‌باشد.
در ادامه این نشست رئیس دادگاه عمومی بخش پادنا در با تبیین اصل ۵۰ قانون اساسی ناظر بر وظیفه عمومی در حفاظت از محیط زیست و ممنوعیت آن دسته از فعالیت‌های اقتصادی وغیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیرقابل جبران آن‌ ملازمه پیدا کند، تصریح کرد: علاوه بر اصل ۵۰ قانون اساسی، در برخی دیگر از اصول قانون اساسی و قوانین موضوعه نیز به نحوی از انحاء به موضوع مهم و حیاتی حفاظت از محیط زیست پرداخته شده است و همین امر گواهی بر اهمیت مقوله مذکور و توجه قانونگذار به آن است. 
عكس های مرتبط :
بيشتر
شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"