آخرین اخبار استان ها

کشف و ضبط تعداد ۱۰ بهله پرنده شکاری بالابان در پارک ملی قطرویه

کشف و ضبط تعداد ۱۰ بهله پرنده شکاری بالابان در پارک ملی قطرویه

تعداد ۱۰ بهله پرنده شکاری بالابان که از بزرگ‌ترین انواع شاهین و از محبوب‌ترین پرندگان شکاری نزد بازداران است در شهرستان نی ریز کشف و ضبط شد.
به گزارش روابط عمومی و امور رسانه اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس، بهنام محمدی رییس اداره پارک ملی قطرویه در این زمینه اظهار داشت: با توجه به کاهش بسیار سریع جمعیت این گونه های حیات وحش در دهه‌های اخیر گونه شاهین در معرض خطر انقراض قرار گرفته ‌است.

وی ادامه داد: با همکاری فرماندهی انتظامی شهرستان نی ریز، پرسنل پاسگاه ایست و بازرسی قطرویه، در اراضی منطقه حفاظت شده بهرام گور گونه های کمیاب شاهین از دو نفر سرنشین یک دستگاه خودرو پژو ۴۰۵ که از کرمان به سمت شیراز در حال عزیمت بود، کشف و ضبط شد.

محمدی، اضافه کرد: پرندگان مذکور پس از بررسی سلامت، با هماهنگی مقام قضایی در طبیعت رها سازی شدند.

محمدی رییس اداره پارک ملی قطرویه خاطر نشان کرد: منفعت طلبی و زیاده خواهی شکارچیان متخلف در سنوات اخیر موجب گرایش برخی افراد به قاچاق پرندگان شکاری شده به طوری که گونه های باارزش را در معرض خطر انقراض قرار داده است.

این مسوول خواستار برخورد قاطع و قانونی با متخلفین شد و افزود: وابستگی و ارتباط مسائل اجتماعی و اقتصادی با چالش‌های محیط زیستی از سطح مراکز علمی به سطح جامعه بسط یافته که به عنوان نمونه می‌توان به تأثیر دغدغه‌های اقتصادی و اجتماعی بر موضوع صید و زنده گیری پرندگان با ارزش شکاری مانند بحری، شاهین و بالابان اشاره کرد.

وی با بیان اینکه شکارچیان آسمان در معرض شکار قرار دارند افزود: خطر بیخ گوش شاهین و بالابان قرار دارد و باید با برخورد قاطع و قانونی شکار و زنده گیری این پرندگان ممنوع شود.
بيشتر
شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"